Staraj się nie dopuścić do tego, aby Twój pies zaginął.

  1. Nie wypuszczaj psa samego z domu.

  2. Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy w okresie świąteczno-noworocznym. Nawet najodważniejszy pies może przestraszyć się huku petard i uciec. Nawet najbardziej wyszkolony pies w takim przypadku może nie zareagować na wołanie.

  3. Zaopatrz swojego psa w odpowiedni identyfikator – adresówkę. Niestety najczęściej te, które można kupić w sklepach zoologicznych odkręcają się od obroży i odczepiają. Najlepsze są plastikowe wisiorki (kółeczka lub prostokąty) lub metalowe blaszki z wygrawerowanym numerem telefonem właściciela. Jeśli używasz skórzanej obroży możesz flamastrem umieścić na niej dane kontaktowe. Pamiętaj, że wystraszony pies może bać się podejść do obcego człowieka, dlatego też dane zawsze muszą być widoczne z zewnątrz, nie zaś schowane pod spodem obroży bądź schowane w zakręcanej adresówce.

  4. Zaczipuj swojego psa. Możesz to zrobić w prawie każdym gabinecie weterynaryjnym. Mikroczip z numerem identyfikacyjnym w całkowicie niebolesny sposób umieszczany jest pod skórą psa. Dane właściciela wraz z numerem identyfikacyjnym należy zgłosić na stronie www.identyfikacja.pl Pasek z numerem po zaczipowaniu powinien zostać wklejony do książeczki i paszportu psa. Należy pamiętać o zgłoszeniu do bazy wszelkich zmian danych teleadresowych właściciela psa, gdyż tylko w tym przypadku , w razie zaginięcia psa można będzie trafić do jego właściciela.

Jeśli już zaginie.

  1. Przede wszystkim kiedy tylko zorientujesz się, że Twój pupil zaginął niezwłocznie rozpocznij poszukiwania. Jeśli poszukiwania w dzień nie przyniosą żadnych rezultatów – nie rezygnuj – nawet późnym wieczorem chodź po okolicy i nawołuj. W nocy jest znacznie ciszej, więc Twój pupil lepiej będziesz słyszeć i pozna Twój głos.

  2. Przygotuj plakaty ze zdjęciem psa, jego opisem. Podaj numer telefonu kontaktowego. Plakaty porozwieszaj w różnych sklepach, na słupach, ścianach, w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.

  3. Podaj informację o zaginięciu psa do lokalnej gazety i telewizji.

  4. Zgłoś informację o zaginięciu psa do schroniska. Najlepiej dostarcz do schroniska zdjęcie i co jakiś czas odwiedzaj schronisko.

  5. Zamieść ogłoszenie o zaginięciu zwierzęcia na stronach internetowych posiadających dział „znalezione-zaginione”. Każdy opis pasujący tylko w 50 % do Twojego pupila – sprawdź!

Nie trać nadziei, zwierzęta czasami szczęśliwie odnajdują się nawet po kilku miesiącach. Nasze schronisko zna kilka takich przypadków. Trudno opisać radość psa, jak i jego właściciela w momencie odnalezienia się.

Poniżej przedstawiamy adresówki – identyfikatory polecane i nie polecane przez nasze schronisko.

Adresówki nie polecane ze względu na słaby dostęp do psa przez osobę obcą (adresówki w nylonowej torebce i adresówki zakręcane):

 

Adresówki polecane przez nasze schronisko (adresówki grawerowane i w kształcie breloków):