Zanim adoptujesz

Adopcja zwierzęcia to duża odpowiedzialność, dlatego istotne jest, by decyzja była przemyślana.

Opieka nad zwierzęciem to także przywilej, ponieważ zwierzęta we wspaniały sposób potrafią odwdzięczyć się za troskę.

Zwierzę nie jest rzeczą, o czym każdy wie i słyszał. Są to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt. Nieraz jednak zapominam, iż zwierzę to żyjąca istota odczuwająca ból i cierpienie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o adopcji psa, powinieneś być pewien, czy wszyscy członkowie rodziny (domownicy) wyrażają zgodę na przygarnięcie psa i że żaden z nich nie ma alergii na sierść. Pamiętaj także, że każde zwierzę wymaga codziennego poświęcenia mu czasu i uwagi.

Zastanów się, czy będzie Cię stać na utrzymanie psa, coroczne szczepienia, a w razie choroby – leczenie go. A gdy przyjdzie czas wakacji lub świąt? Pomyśl o tym co zrobisz z pupilem, gdy cała rodzina zaplanuje wyjechać – czy będzie miał się wtedy kto nim odpowiedzialnie zająć? Czy będziesz wstanie zabezpieczyć psa przed ucieczką czy zbędnym rozmnażaniem się?

Jeśli jesteś całkowicie pewien swej decyzji i uważasz, że jesteś w stanie zapewnić adoptowanemu przez siebie psu godne właściwe życie to zapraszamy do naszego schroniska.

Pamiętaj jednak, że zwierzę ze schroniska może adoptować osoba, która ukończyła 21 lat, okazując się dowodem osobistym. Adopcja wiąże się z uiszczeniem opłaty adopcyjnej, jak i podpisaniem zobowiązania adopcyjnego.

 

Pies w nowym domu !

Jeżeli zaadoptowałeś psa ze schroniska, pamiętaj że:

1. Po przyjeździe do nowego domu pozwól psu zapoznać się spokojnie z nowym miejscem – obejdź z nim dom czy posesję, pozwól obwąchać teren. Następnie pokaż mu jego legowisko, zachęć do położenia się tam. Legowisko powinno być usytuowane w spokojnym kącie, gdzieś, gdzie pies nie będzie zbytnio niepokojony przez domowników czy inne zwierzęta. Nie należy niepokoić psa w jego legowisku – w razie potrzeby raczej przywoływać psa zachęcająco do siebie.

2. Jeśli adoptowałeś psa, mając już jednego w domu, niech do ich spotkania dojdzie poza domem lub terenem posesji (oba psy muszą być na smyczy – poproś więc o pomoc drugą osobę). Do domu lub na posesję wprowadź najpierw nowego psa, a dopiero po jego zapoznaniu się z terenem – drugiego. W mieszkaniu kontroluj sytuację; nie ingeruj, jeśli jedno ze zwierząt próbuje dominować wobec swojego towarzysza (o ile oczywiście nie dochodzi do rozlewu krwi), bowiem zwierzęta muszą miedzy sobą ustalić hierarchię - któreś z nich musi się podporządkować, zgodnie z prawami stada.

3. Nie wolno Ci zamieniać legowiska dotychczasowego rezydenta oraz nie faworyzuj też wyraźnie nowego zwierzaka, bo twój „stary” pupil uzna nowego towarzysza za intruza i wroga. Jedzenie podawaj zwierzętom oddzielnie i ostrożnie, aby uniemożliwić im walkę na tym tle.

4. Większość schroniskowych zwierząt miała kiedyś domy, tak więc otrzymała też jakieś wychowanie. Psy mieszkające w warunkach domowych, nauczone były czystości lecz w schronisku musiały załatwiać potrzeby fizjologiczne w boksie. Początkowo wychodź z psem regularnie i często na spacery, by wykształcić w nim ponownie ów nawyk.

5. Jeśli wziąłeś psa ze schroniska i wydaje Ci się, że teraz nadszedł czas, by poczuł, że jest najważniejszy, chciałbyś mu dać do zrozumienia, że go kochasz, rozpieszczając go i karmiąc smakołykami - popełniasz poważny błąd!

Dla psa fundamentalną rolę odgrywa ustalenie pozycji jaką w grupie (ludzi lub zwierząt) zajmuje. By nasze życie z psem nie zamieniło się w „piekło”, musimy zadbać o właściwe zbudowanie naszej relacji z nim – pies nie może czuć się przywódcą „naszego stada”, ani zajmować pozycji ważniejszej w hierarchii niż którykolwiek z członków ludzkiej rodziny. A ponieważ to „wodzowi” pozwala się spać na najlepszym legowisku (naszym łóżku ;), ponieważ to wodzowi oddaje się najlepsze kąski (smakołyki przy stole ;), nie dziwmy się, że w takim wypadku pies nabiera przekonania, że.. wodzem jest. Zaczyna dominować, zachowywać się agresywnie i.. często wraca z powrotem do schroniska.

Przede wszystkim: ustalmy zasady, których przestrzegać będziemy jednomyślnie. Przykładowo - psa karmimy zawsze o wyznaczonych porach, pokarm podajemy mu w misce, nie karmimy psa przy stole, nie zapraszamy go do łóżka.
Często najlepszą decyzją, jaką możemy podjąć, jest odbycie z psem szkolenia pod okiem fachowca. To pogłębi naszą rodzącą się więź z psem, pozwoli zrozumieć jego psychikę, poznać go, a psu pozwoli dostosować się do naszych oczekiwań.

6. Zapewnij zwierzęciu „adresówkę”, bądź na obroży zapisz jego imię, adres i numer telefonu. W sytuacji gdy twój nowy podopieczny zaginie jest większa szansa, że uczciwy znalazca łatwiej będzie mógł do ciebie trafić znając dane właściciela psa.

7. Nie należy psa spuszczać ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy, duże psy wyprowadzamy w kagańcu. Na spacerach nie spuszczaj wzroku z psa – obserwuj jego reakcje i utrzymuj z nim kontakt.

8. Nie dopuszczaj do konfrontacji ze zwierzętami oraz ludźmi zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.

9. Pies może bać się burzy czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer. Nie zabieraj go na hałaśliwe masowe imprezy.

10. Nie powierzaj opieki nad psem dziecku, dopóki nie nastąpiło między nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia.

11. Zabezpiecz balkony i okna by zwierze nie uległo wypadkowi. Balkon może kojarzyć się z klatką, co może powodować chęć przeskoczenia balustrady.

12. Schowaj przedmioty, które zwierzak może niechcący zniszczyć lub którymi może zrobić sobie krzywdę.

13. Powstrzymujcie się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie krzycz i nie karć, pozwól mu się wycofać – daj mu czas. Pamiętaj, że różne sytuacje mogą wywołać u psa lęk i reakcję obronną! Daj mu czas na nabranie do ciebie zaufania!

14. Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj powoli np. żywienie, jazda samochodem. Naukę stosuj także z umiarem, różne polecenia egzekwuj w znacznych odstępach czasowych i od razu nagradzaj.

15. Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia /smakołyk/, aby pies wiedział czego od niego oczekujesz i jego zachowania uważasz za pożądane. Jeśli już opanuje ćwiczenie nieco pomijaj niektóre etapy nagradzania, nie rezygnując z nich całkowicie.

16. Nawet jeśli wszyscy są w domu zamykaj psa w innym pomieszczeniu, początkowo na krótko – by przyzwyczajać go do rozłąki. Potem nagradzaj. Unikniesz w ten sposób jego rozpaczliwych i głośnych zachowań w czasie nieobecności domowników.

17. Szczenięciu zapewnij różne specjalne akcesoria do gryzienia, aby w czasie wzrostu i zmiany uzębienia nie niszczył różnych rzeczy.

18. Psu nie wolno podawać kości z drobiu ani krowiego mleka! Pamiętaj, że kości drobiowe łamiąc się przyjmują postać drzazgi – ostre końce, które mogą przebić układ pokarmowy, żołądek, bądź jelita – podawaj tylko długie kości wieprzowe lub wołowe, w żadnym wypadku nie podawaj kości łopatek czy żeber. Poza tym podawanie psu kości wskazane jest tylko do czwartego roku życia psa, ponieważ w tym czasie psa organizm się rozwija i z kości tych czerpie cenne minerały, po tym czasie podawanie kości może prowadzić do zaparć. Pamiętaj również, że kości są dodatkiem, nie mogą służyć jako właściwy posiłek dla twojego czworonoga. Pamiętaj również, aby nie podawać psu (ani szczeniakowi, ani dorosłemu psu) mleka, ponieważ pies nie trawi laktozy, która znajduje się w mleku, ponieważ doprowadzi to do biegunki u twojego podopiecznego.

19. Przez pierwszy miesiąc nie powinieneś kąpać psa, bowiem jest to dla niego zabieg stresujący a bezpośrednio po szczepieniach niebezpieczny dla jego zdrowia. Odśwież psa szczotką nawilżoną wodą z octem, stosuj proporcję na 1 łyżeczkę octu szklanka wody – a zniknie nieprzyjemny zapach.

20. Nie dopuszczaj do zbędnego rozmnażania. Ewentualne ślepe mioty dostarcz do lecznicy weterynaryjnej celem humanitarnej likwidacji. Pamiętaj, że jeśli dopuścisz do nieplanowanego rozmnożenia i wydasz szczenięta w nieodpowiednie ręce, taki piesek może w przyszłości być z niewłaściwą godnością traktowany, zaś z braku odpowiedzialności ze strony nowego opiekuna schorowany bądź bezdomny, jak wcześniej twój podopieczny. Pamiętaj o tym!

21.W razie choroby zwierzęcia PILNIE zasięgnij porady lekarza weterynarii.

22. Jeśli zaś zagubiłeś psa, koniecznie zgłoś tę informację schronisku oraz rozwieś wokół miejsca zdarzenia oraz w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania ulotki o zagubieniu z dokładnym opisem zwierzęcia i kontaktem do Ciebie. Sprawdź telefonicznie w lecznicach weterynaryjnych oraz w okolicznych schroniskach czy podobne zwierzę w tym czasie nie zostało znalezione. Możesz również skorzystać z nieodpłatnego ogłoszenia w lokalnej gazecie, np. w "Gazecie Średzkiej".