Kontakt:

Godziny otwarcia schroniska:

  • poniedziałek - piątek: 11:00-18:00
  • sobota: 9:00-11:00
  • niedziele i święta: 9:00-11:00

Adres: Gminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wlkp. Kijewo 84 63-000 Środa Wlkp.

Telefon kontaktowy:  0 691 365 757

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polub nas na Facebooku! http://www.facebook.com/PiesKudlaty/

 

 

Mapka dojazdowa:

 

 

Historia schroniska:

Chcąc mówić o historii Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wlkp. należy cofnąć się do roku 1994, kiedy to grupa zapaleńców, którym nieobcy był los bezpańskich zwierząt, utworzyła Społeczny Komitet Budowy Schroniska – jego członkowie w rok później utworzyli Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Środzie Wlkp. Po dwóch latach, rozmów, zbierania środków, projektów powstało Schronisko przy ul. Brodowskiej. Początkowo prowadzone było ono przez zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. Środa Wielkopolska przy pomocy średzkiego oddziału towarzystwa.

W roku 2002 na podstawie umowy z Urzędem Miasta i Gminy opiekę nad schroniskiem przejął TOZ i sprawował ją do 2007 roku. Średzkie schronisko zostało zarejestrowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i wpisane do Państwowego Rejestru Schronisk pod numerem PL 30253401JW. Schronisko to przewidziane było jako obiekt tymczasowy, ale, jak to w życiu bywa, prowizorki są najtrwalsze i musiało minąć 10 lat zanim nasze miasto doczekało się nowego, z prawdziwego zdarzenia schroniska – spełniającego wszystkie wymagane przepisy. W 2006 roku powstało schronisko przy ulicy Niedziałkowskiego i od września 2006 roku mieszkają w nim nasi podopieczni.

Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 15 grudnia czyli w dziesiątą rocznicę budowy poprzedniego. Przez te 10 lat przez schronisko przewinęło się blisko 700 psów, z czego większość znalazła nowych właścicieli lub wróciła do swoich pierwotnych domów. Oddział TOZ w Środzie nie tylko prowadził i zarządzał schroniskiem, ale od lat organizuje akcje na jego rzecz (zbiórki karmy, konkursy, dni otwarte itp.). Inspektorzy oddziału czynnie współpracują ze Strażą Miejską i Policją, biorąc udział w interwencjach, pomagając dręczonym zwierzętom.

Paweł Ryll


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w chwili obecnej sprawuje merytoryczny nadzór nad funkcjonowaniem schroniska. Od dnia 01.04.2014 r. administratorem schroniska jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Środzie Wlkp.